Shopping Cart
רכבי פלאגין

20 רכבי פלאגין מומלצים בישראל 2027- המדריך המלא לרכבי פלאגין


איזה רכב פלאגין הייבריד כדאי לשקול בישראל ב-2027? אין רכב אחד שמתאים לכולם: ההחלטה נקבעת לפי שלושה דברים – התקציב, מספר המושבים הדרוש והטעינה שתהיה לכם בבית ובדרך. לפי הנתונים שאספנו בנובמבר 2026, הכניסה לשוק נעשית בסביבות 138–150 אלף ש”ח (BYD ATTO 2 DM-i ו-Dongfeng MAGE), שבעה מושבים זמינים החל מכ-190 אלף ש”ח (Chery TIGGO 8 Pro ו-MG S9), והטווח החשמלי המוצהר הארוך ביותר בין הדגמים שבדקנו הוא 200 ק”מ ב-Lynk & Co 08. בפרק הפרימיום נמצאים וולוו XC60 ו-XC90 ומרצדס GLC 300 e, ומחיריהם גבוהים בהרבה.

מדריך לקראת 2027, המבוסס על דגמים המשווקים בישראל ועל מידע שהיה זמין בעת הבדיקה בנובמבר 2026. מחירים, גרסאות וזמינות עשויים להשתנות לקראת 2027 ובמהלכה.

מועד איסוף הנתונים: 7 בנובמבר 2026. תחולה: השוק הישראלי בלבד.

תשובה קצרה: איך בוחרים לפי תקציב, מושבים וטעינה

אם הצורך שלכם הוא… דגמים שכדאי לבדוק (לפי הנתונים שאספנו)
תקציב כניסה, חמישה מושבים BYD ATTO 2 DM-i, Dongfeng MAGE, BYD SEALION 5 DM-i, Geely STARRAY EM-i, Chery TIGGO 7 Pro, BYD SEAL 5 DM-i
חמישה מושבים סביב 180–200 אלף ש”ח MG EHS PHEV, JAECOO 7 PHEV, OMODA 7 PHEV, Lynk & Co 01 EM-P, BYD SEAL U DM-i (הגרסה הבסיסית)
שבעה מושבים Chery TIGGO 8 Pro, MG S9, Chery TIGGO 9 Pro, JAECOO 8 PHEV, וולוו XC90 (פרימיום)
טווח חשמלי מוצהר ארוך Lynk & Co 08 (200 ק”מ), TIGGO 9 Pro בגרסת Noble (148), OMODA 9 (145), JAECOO 8 (134), BYD SEAL U בגרסת Comfort (125)
סוללה גדולה וטעינת DC מהירה יותר, בין הנתונים שאושרו TIGGO 9 Pro, OMODA 9, JAECOO 8
פרימיום וולוו XC60 T8, מרצדס GLC 300 e 4MATIC, וולוו XC90 T8

הסדר בהמשך המדריך הוא לפי טווח מחירים עולה, ואינו דירוג איכות. חשוב לדעת: זהו מדריך המבוסס על מפרטים ומחירונים שפורסמו, ולא מבחן נהיגה השוואתי שלנו.

טבלת מחירים וגרסאות

כל המחירים בשקלים וכוללים מע”מ לפי המקורות. אגרת רישוי מופיעה רק כאשר היא פורסמה במקור. אין כאן מחירי עסקת אפס ק”מ או מבצעים, אלא מחירונים כפי שפורסמו עד נובמבר 2026.

# דגם גרסאות ומחירים (₪) מושבים הערות
1 BYD ATTO 2 DM-i Active: 137,990 | Boost: 149,990 5 לפי טבלת הגרסאות במקור הישראלי
2 Dongfeng MAGE PHEV 149,900 (אגרה 2,070, סה”כ 151,970) 5 חלק מהצבעים בתוספת 4,000 ₪
3 BYD SEALION 5 DM-i Comfort: 166,990 | Design: 171,990 5
4 Geely STARRAY EM-i PRO: 169,990 | TECH: 175,990 | ULTRA: 181,990 5 מחיר PRO רשמי; TECH ו-ULTRA ממחירון משני ישראלי; אגרת PRO: 2,450
5 Chery TIGGO 7 Pro PHEV Comfort: 169,990 | Luxury: 179,990 | Noble: 186,990 5 אגרה 2,450 לכל גרסה
6 BYD SEAL 5 DM-i 174,990 5 לפי שני מקורות רכב ישראליים
7 MG EHS PHEV 175,888 (אגרה 2,450, סה”כ 178,338) 5
8 JAECOO 7 PHEV Elegance: 179,990 | Premium: 189,990 5 לפי עדכון האבזור המקומי מיולי 2026; מחירון רשמי מ-07/2025 אינו כולל את כל העדכונים
9 OMODA 7 PHEV Elevate: 179,900 | Harmony: 189,900 | Vision: 199,900 5 מחיר בסיס ואגרה (2,450) רשמיים
10 Chery TIGGO 8 Pro PHEV Comfort: 189,990 | Noble: 199,990 | Ultimate: 204,990 7 אגרה 2,786
11 MG S9 PHEV Comfort: 189,888 | Luxury: 198,888 7 לפי מקורות היבואן; מחיר מבצע בנובמבר יש לבדוק בתקנון
12 BYD SEAL U DM-i Boost: 199,990 | Comfort: 214,990 | Design: 234,990 5 לפי פרסומי מחירון ישראליים מיוני עד ספטמבר 2026
13 Chery TIGGO 9 Pro PHEV Luxury FWD: 217,990 | Noble AWD: 244,990 7 אגרות 2,786 ו-3,899 בהתאמה
14 JAECOO 8 PHEV Luxury: 229,900 | Limited: 254,900 7 אגרות 2,786 ו-3,899 לפי דף הקמפיין
15 OMODA 9 PHEV Harmony: 229,900 | Vision: 244,900 5 אגרות 2,786 ו-3,899 לפי דף הקמפיין
16 Lynk & Co 01 EM-P Pro: 179,900 | Halo: 198,900 5 אגרת Halo: 2,786 (מאומתת בדף הדגם)
17 Lynk & Co 08 Pro: 229,900 (סה”כ 232,686) | Halo: 249,900 (סה”כ 253,799) 5 אגרות 2,786 ו-3,899
18 וולוו XC60 T8 Plug-in Hybrid Bright Ultra: 474,900 (אגרה 5,499, סה”כ 480,399) 5
19 מרצדס GLC 300 e 4MATIC SUV Elite: 559,900 (סה”כ 565,399) | Elite AMG Line: 599,900 (סה”כ 605,399) 5 אגרה 5,499
20 וולוו XC90 T8 Plug-in Hybrid Ultra Dark / Ultra Bright: 634,900 (אגרה 5,499, סה”כ 640,399) 7

טבלת טווח חשמלי, סוללה וטעינה

הטבלה כוללת רק נתונים שאושרו מול מקורות ישראליים. כאשר מופיע “—”, המשמעות היא שהנתון לא פורסם באופן ודאי או שהמקורות סותרים זה את זה, ולכן בחרנו לא לפרסם מספר. הטווחים הם נתוני מעבדה מוצהרים (WLTP, ובמקרים שצוינו – לפי מקור ישראלי), ולא הבטחה לנסיעה בפועל. נתון הסוללה אינו מוגדר כנטו או ברוטו אלא אם נקבע כך במקור.

דגם טווח חשמלי מוצהר (ק”מ) סוללה (קוט”ש) טעינת AC (קילוואט) טעינת DC
BYD ATTO 2 DM-i Active: 40 | Boost: 90 Active: 7.8 | Boost: 18 Boost: 6.6 —
Dongfeng MAGE 81 (WLTP) 17 3.3 —
BYD SEALION 5 Comfort: 62 | Design: — Comfort: כ-12.9 | Design: 18.3 3.3 (לפי כתבת ההשוואה) —
Geely STARRAY PRO/TECH: 83 | ULTRA: 136 (WLTP) PRO/TECH: 18.4 | ULTRA: 29.8 6.6 (מקור משני) 30 קילוואט ב-PRO/TECH, 60 ב-ULTRA
Chery TIGGO 7 Pro 90 (WLTP) 18.3 6.6 42.6 קילוואט
BYD SEAL 5 — 18.3 עד 6.6 —
MG EHS PHEV 100 (WLTP) 21.4 עד 6.6 —
JAECOO 7 91 (WLTP) 18.3 — —
OMODA 7 92 (WLTP) — 6.6 40 קילוואט (מקור ישראלי משני)
Chery TIGGO 8 Pro 90 (WLTP) 18.3 6.6 40 קילוואט
MG S9 100 (WLTP) 24.7 11 —
BYD SEAL U Boost: 80 | Comfort: 125 | Design: 70 (WLTP) Boost/Design: 18.3 | Comfort: 26.6 11 18 קילוואט בשלוש הגרסאות
Chery TIGGO 9 Pro Luxury: 75 | Noble: 148 (WLTP) Luxury: 18.3 | Noble: 34.46 6.6 Luxury: 60 | Noble: 71
JAECOO 8 134 (WLTP) 34.46 6.6 סביב 70 קילוואט (מקור ישראלי)
OMODA 9 145 (WLTP) 34.46 6.6 71 קילוואט
Lynk & Co 01 EM-P 75 (WLTP, לפי היבואן) 17.72 (NCM) 6.6 —
Lynk & Co 08 200 (WLTP) 39.6 (NCM) 11 נתמך; ההספק לא אושר
וולוו XC60 T8 עד 76 (WLTP) 19 (נומינליים, לפי הדף החי) — —
מרצדס GLC 300 e 119 (לפי טבלת הנתונים הישראלית) — — —
וולוו XC90 T8 עד 69 (WLTP) — — —

20 הדגמים: למי כל אחד מתאים

לכל דגם: למי הוא מתאים, הנתונים שאושרו, מה כדאי לבדוק ומסקנה זהירה. המסקנות הן הצעות עריכה על בסיס מפרטים ומחירונים, לא ממצאי נסיעת מבחן.

1. BYD ATTO 2 DM-i – פלאגין קומפקטי בתקציב נמוך

למי מתאים: לרוכש שמחפש רכב פלאגין קומפקטי בתקציב נמוך יחסית.

נתונים מאושרים:

  • מחיר: Active – 137,990 ₪ ו-Boost – 149,990 ₪
  • טווח חשמלי מוצהר (לפי המקור הישראלי): 40 ק”מ ב-Active ו-90 ק”מ ב-Boost
  • סוללה: 7.8 קוט”ש ב-Active ו-18 קוט”ש ב-Boost
  • ביצועים: Active – 166 כ”ס ו-9.1 שניות ל-100 קמ”ש; Boost – 212 כ”ס ו-7.5 שניות; הנעה קדמית
  • תא מטען: 425 ליטר ב-PHEV, 1,335 ליטר בקיפול השורה השנייה
  • מידות: אורך כ-4.33 מ’, רוחב 1.83 מ’, בסיס גלגלים 2.62 מ’
  • טעינה: ב-Boost – AC 6.6 קילוואט

מה לבדוק: הפער בין הסוללות הוא שיקול מהותי ולא רק עניין של אבזור. הפער במחיר בין הגרסאות הוא 12,000 ₪, ובתמורה הטווח החשמלי המוצהר גדל מ-40 ל-90 ק”מ. עבור Active לא פורסם הספק טעינה בנתונים שאספנו.

מסקנה: מי שמתכנן להסתמך על נסיעה חשמלית בשגרה ייטיב לבדוק במיוחד את גרסת Boost; Active היא הכניסה המחירית אך עם סוללה קטנה בהרבה.

2. Dongfeng MAGE PHEV – חמישה מושבים SUV בתקציב כניסה

למי מתאים: לרוכש שמחפש SUV בעל חמישה מושבים בתקציב כניסה. חשוב להזכיר שהדגם נוסף לרשימה במקום Chery ARRIZO 8, שדף היבואן שלה מציין “הדגם אינו במלאי”.

נתונים מאושרים:

  • מחיר: 149,900 ₪ (אגרה 2,070 ₪, סה”כ 151,970 ₪); חלק מהצבעים בתוספת 4,000 ₪
  • טווח חשמלי: עד 81 ק”מ WLTP
  • סוללה: 17 קוט”ש לפי מקור ההשקה הישראלי
  • טעינת AC: 3.3 קילוואט
  • ביצועים: היבואן מציג 299 כ”ס משולבים ומנוע 1.5 טורבו; לפי מקור ההשקה – 10.6 שניות ל-100 קמ”ש
  • תא מטען: 525 ליטר, 1,846 ליטר בקיפול המושבים
  • מידות: אורך 4.68 מ’, רוחב 1.90 מ’, גובה 1.61 מ’, בסיס גלגלים 2.77 מ’
  • ציוד לפי היבואן: מסך 14.6 אינץ’, Android Auto ו-CarPlay אלחוטיים, גג פנורמי, AEB, שיוט אדפטיבי ושש כריות אוויר

מה לבדוק: התאמה פיזית ונוחות בנסיעת מבחן. ההספק שצוין הוא נתון יבואן; במאגרי צד שלישי מוצג לפעמים רק מנוע חשמלי.

מסקנה: אפשרות לחמישה מושבים בתקציב כניסה עם סוללה בינונית. איננו טוענים שהוא המשתלם ביותר.

3. BYD SEALION 5 DM-i – שתי סוללות, שתי רמות

למי מתאים: למי שמשווה בין עלות השדרוג לגרסת Design לבין תוספת סוללה ואבזור.

נתונים מאושרים:

  • מחיר: Comfort – 166,990 ₪; Design – 171,990 ₪
  • טווח חשמלי ב-Comfort: 62 ק”מ
  • סוללה: כ-12.9 קוט”ש ב-Comfort ו-18.3 קוט”ש ב-Design
  • טעינת AC: 3.3 קילוואט לפי כתבת ההשקה/ההשוואה הישראלית
  • ביצועים: 213 כ”ס משולבים, הנעה קדמית; 7.7 שניות ל-100 קמ”ש ב-Comfort ו-8.1 שניות ב-Design
  • תא מטען: 463 ליטר, 1,410 ליטר בקיפול
  • מידות: אורך 4.738 מ’, רוחב 1.86 מ’, גובה 1.71 מ’, בסיס גלגלים 2.712 מ’

מה לבדוק: במקור הישראלי יש סתירה לגבי הטווח של גרסת Design (86 או 89 ק”מ), ולכן לא פרסמנו מספר. גם אין לטעון שחמישה מושבים הופכים אותו לשבעה בשל גודלו.

מסקנה: הפער של 5,000 ₪ בין הגרסאות מקבל משמעות בעיקר בגלל הסוללה, אך את הטווח של Design כדאי לאמת מול היבואן לפני החלטה.

4. Geely STARRAY EM-i – כאן הגימור משנה סוללה וטעינה

למי מתאים: לרוכש שמחפש SUV בעל חמישה מושבים ורוצה להבין איך רמת גימור משפיעה על הסוללה.

נתונים מאושרים:

  • מחיר: PRO – 169,990 ₪ (מחיר רשמי; אגרה 2,450 ₪); TECH – 175,990 ₪; ULTRA – 181,990 ₪ (שני האחרונים ממחירון משני ישראלי)
  • טווח חשמלי: 83 ק”מ WLTP ב-PRO וב-TECH, ו-136 ק”מ WLTP ב-ULTRA
  • סוללה: 18.4 קוט”ש ב-PRO/TECH ו-29.8 קוט”ש ב-ULTRA
  • טעינת DC: 30 קילוואט ב-PRO/TECH ו-60 קילוואט ב-ULTRA; טעינה מ-30% ל-80% בכ-20 דקות בגרסאות הראשונות ו-16 דקות ב-ULTRA, לפי ההודעה המקומית
  • טעינת AC: 6.6 קילוואט לפי מקור ישראלי משני
  • ביצועים: היבואן מציין 214 כ”ס למנוע החשמלי (אין להציגם כהספק מערכת) ו-8 שניות ל-100 קמ”ש
  • תא מטען: 528 ליטר לפי היבואן, כולל שני חלקי התא, ו-2,065 ליטר בקיפול

מה לבדוק: זו הדוגמה החשובה ביותר במדריך לכך שרמת גימור יכולה לשנות סוללה וטעינת DC, ולא רק ריפוד. טווח משולב של עד 996 ק”מ, שמופיע בחלק מהחומרים, שייך לגרסה ארוכת הטווח ולא לכל הגרסאות.

מסקנה: הפער בין PRO ל-ULTRA הוא 12,000 ₪, ובו הטווח החשמלי המוצהר גדל מ-83 ל-136 ק”מ. אין להצמיד את נתוני ULTRA למחיר PRO.

5. Chery TIGGO 7 Pro PHEV – משפחתי חמישה מושבים, שלוש גרסאות

למי מתאים: למשפחה קטנה שמחפשת חמישה מושבים ורוצה להשוות חבילת אבזור מול מחיר.

נתונים מאושרים:

  • מחיר: Comfort – 169,990 ₪; Luxury – 179,990 ₪; Noble – 186,990 ₪; אגרה 2,450 ₪ לכל אחת
  • טווח חשמלי: 90 ק”מ WLTP
  • סוללה: 18.3 קוט”ש
  • טעינה: AC 6.6 קילוואט, DC 42.6 קילוואט
  • ביצועים: מנוע בנזין 1.5 טורבו ב-143 כ”ס ומנוע חשמלי ב-204 כ”ס (אין לחבר ל-347 כ”ס מערכת); הנעה קדמית; 8.4 שניות ל-100 קמ”ש
  • תא מטען: 484 ליטר, 1,305 ליטר בקיפול
  • מידות ב-Comfort: אורך 4,553 מ”מ, רוחב 1,862, גובה 1,696, בסיס גלגלים 2,670, מרווח גחון 175
  • כריות אוויר: 7 ב-Comfort ו-8 ב-Noble וב-Luxury

מה לבדוק: ההמלצה היא השוואת חבילת אבזור מול מחיר, לא טענת עליונות. נתוני המפרט הם מתאריך 8.10.2026.

מסקנה: דגם שבו פורסמו גם הספק טעינת AC וגם הספק טעינת DC, ומחירו בחלק הנמוך-בינוני של הרשימה. ההמלצה היא להשוות בין הגרסאות לפי אבזור ומחיר.

6. BYD SEAL 5 DM-i – החלופה הסדאנית

למי מתאים: לקורא שמעדיף סדאן על פני SUV.

נתונים מאושרים:

  • מחיר: 174,990 ₪ לפי שני מקורות רכב ישראליים
  • סוללה: 18.3 קוט”ש
  • טעינת AC: עד 6.6 קילוואט
  • סוג מרכב: סדאן
  • תא מטען: 508 ליטר לפי iCar הישראלי

מה לבדוק: בדגם זה יש סתירות במפרט: טווח חשמלי של 100 ק”מ במקור מבחן ישראלי מול 90 ק”מ במפרט יבואן ראשוני ישן, והאצה של 7.5 שניות מול 8.3 שניות. לכן השמטנו מספר טווח והאצה עד לפרסום מפרט ישראלי סופי. אין לערבב אותו עם SEAL החשמלית. גם נתון טעינת DC לא אומת (טענה על 150 קילוואט במאגר משני אינה מאושרת).

מסקנה: מועמד לקורא שמעדיף סדאן, אך מומלץ לקבל את הטווח המוצהר הסופי מהיבואן לפני החלטה. אין לטעון ליתרון בנוחות בלי מבחן מיוחס.

7. MG EHS PHEV – סוללה גדולה יחסית ומחיר נמוך מ-180 אלף

למי מתאים: לרוכש שמחפש חמישה מושבים וביצועים, ומעוניין להשוות תקופות אחריות.

נתונים מאושרים:

  • מחיר: 175,888 ₪, אגרה 2,450 ₪, סה”כ 178,338 ₪
  • טווח חשמלי: 100 ק”מ WLTP לפי טבלת הצריכה בדף הדגם
  • סוללה: 21.4 קוט”ש לפי היבואן
  • טעינת AC: עד 6.6 קילוואט
  • ביצועים: 272 כ”ס מערכת, מנוע בנזין 1.5 טורבו, 6.8 שניות ל-100 קמ”ש
  • תא מטען: 441 ליטר
  • מידות: אורך 467 ס”מ, רוחב 189, גובה 166.3, בסיס גלגלים 276.7
  • אחריות לפי היבואן: רכב – 7 שנים או 150 אלף ק”מ (המוקדם), סוללה – 8 שנים או 150 אלף ק”מ
  • צריכת דלק משוקללת: 1.9 ליטר ל-100 ק”מ לפי טבלת הדגם

מה לבדוק: אין לערבב אותו עם דגמי HS או EHS אחרים, ויש להסתמך על נתוני טבלת הדגם ולא על מאמר ישן. נתון טעינת DC לא פורסם בנתונים שאספנו.

מסקנה: שילוב של סוללה בינונית-גדולה לרשימה ותקופת אחריות מפורטת; אפשר להשוות את תקופת האחריות במפורש, אך אין להסיק ממנה אמינות.

8. JAECOO 7 PHEV – בדקו את הגרסה המעודכנת

למי מתאים: למי שמבקש חמישה מושבים ומוכן לבדוק מול היבואן אילו גרסאות ואילו רמות אבזור מעודכנות כרגע.

נתונים מאושרים:

  • מחיר: Elegance – 179,990 ₪; Premium – 189,990 ₪, לפי עדכון האבזור המקומי מיולי 2026
  • טווח חשמלי: 91 ק”מ WLTP
  • סוללה: 18.3 קוט”ש לפי המקור הישראלי
  • ביצועים: מנוע בנזין 1.5 טורבו, הנעה קדמית; מקורות ישראליים מציגים 342 כ”ס מערכת ו-8.5 שניות ל-100 קמ”ש
  • אחריות לפי היבואן: רכב – 6 שנים או 150 אלף ק”מ, סוללה – 8 שנים או 150 אלף ק”מ

מה לבדוק: הספקי הטעינה וזמניה לא אושרו, ולכן איננו מפרסמים אותם. יש גם גרסאות בנזין והייבריד רגיל תחת אותו שם, ואין לייחס אליהן את נתוני ה-PHEV. נפח תא המטען לא אומת. מחיר 169,900 ₪ שמופיע בחלק מהמקורות שייך לגרסת HEV, ולא ל-PHEV.

מסקנה: לבדוק התאמה בגרסאות המעודכנות, ולא לשלם על רמת גימור ישנה לפי אבזור שכבר השתנה.

9. OMODA 7 PHEV – חלופה סביב 180–200 אלף ש”ח

למי מתאים: למי שמחפש חמישה מושבים בתקציב של כ-180–200 אלף ש”ח.

נתונים מאושרים:

  • מחיר: Elevate – 179,900 ₪; Harmony – 189,900 ₪; Vision – 199,900 ₪; מחיר בסיס ואגרה (2,450 ₪) רשמיים
  • טווח חשמלי: 92 ק”מ WLTP
  • טעינה: AC 6.6 קילוואט; DC 40 קילוואט לפי מקור ישראלי משני
  • ביצועים: בנזין 143 כ”ס וחשמלי 204 כ”ס (אין להציג 347 כ”ס כסכום מערכת); הנעה קדמית; 8.4 שניות ל-100 קמ”ש
  • תא מטען: 537 ליטר עד התקרה לפי המקור (לא להשוות ישירות לנפח עד מדף)
  • בסיס גלגלים: 2.72 מ’

מה לבדוק: במקור המשני יש סתירה לגבי הסוללה (18.3 או 18.4 קוט”ש), ולכן לא פרסמנו מספר מדויק. הגרסאות נבדלות באבזור ולא בהכרח ביחידת הכוח. נתוני הנוחות במקור הם חוות דעת של אתר אוטו ולא מבחן שלנו.

מסקנה: מועמד טבעי למי שמשווה בין כמה דגמי חמישה מושבים באותו טווח מחירים; ההבדל בין הגרסאות הוא אבזור.

10. Chery TIGGO 8 Pro PHEV – שבעה מושבים בכניסה לקטגוריה

למי מתאים: למשפחה שצריכה שבעה מושבים.

נתונים מאושרים:

  • מחיר: Comfort – 189,990 ₪; Noble – 199,990 ₪; Ultimate – 204,990 ₪; אגרה 2,786 ₪
  • טווח חשמלי: 90 ק”מ WLTP
  • סוללה: 18.3 קוט”ש
  • טעינה: AC 6.6 קילוואט, DC 40 קילוואט
  • ביצועים: בנזין 143 כ”ס וחשמלי 204 כ”ס (אין לחבר ל-347 כ”ס); הנעה קדמית; 9 שניות ל-100 קמ”ש
  • תא מטען: 193 ליטר כשכל שבעת המושבים בשימוש, ו-1,179 ליטר בקיפול השורה השלישית
  • מידות: אורך 4,725 מ”מ, רוחב 1,860, גובה 1,705, בסיס גלגלים 2,710, מרווח גחון 166
  • כריות אוויר: 7 ב-Comfort וב-Noble ו-9 ב-Ultimate

מה לבדוק: את התאמת השורה השלישית והמטען עם כל הנוסעים. מחיר 179,990 ₪ שמופיע במקורות לדגם בנזין או בעסקת אפס ק”מ אינו מחירון הכניסה ל-PHEV חדש.

מסקנה: מועמד לשבעה מושבים בתקציב נמוך יחסית בקטגוריה, אך נפח המטען כששבעת המושבים בשימוש קטן מאוד, ולכן כדאי לבדוק אותו מול הצרכים בפועל.

11. MG S9 PHEV – שבעה מושבים עם סוללה של 24.7 קוט”ש

למי מתאים: למי שמחפש שבעה מושבים עם נפח מטען מפורט.

נתונים מאושרים:

  • מחיר: Comfort – 189,888 ₪; Luxury – 198,888 ₪ (מחירי מבצע בנובמבר יש לבדוק בתקנון ולא להחליף במחירון)
  • טווח חשמלי: 100 ק”מ WLTP
  • סוללה: 24.7 קוט”ש
  • טעינת AC: 11 קילוואט
  • ביצועים: 299 כ”ס מערכת לפי דף הדגם; הנעה קדמית לפי מקור ישראלי; 9.6 שניות ל-100 קמ”ש
  • תא מטען: 332 ליטר עם שבעה מושבים, 1,026 ליטר כששורה שלישית מקופלת ו-2,093 ליטר כששורות שנייה ושלישית מקופלות
  • מידות: אורך 498.3 ס”מ, רוחב 196.7, גובה 177.8, בסיס גלגלים 291.5; 7 כריות אוויר
  • אחריות: רכב – 7 שנים או 150 אלף ק”מ, סוללה – 8 שנים או 150 אלף ק”מ

מה לבדוק: הממדים גדולים, ולכן יש לבדוק חניה וכניסה לחניון. אין לכתוב “שבעה מבוגרים בנוחות” בלי מבחן. הטענה על זכייה במבחן באתר היבואן אינה מבחן שלנו. נתון טעינת DC לא מוצג במפרט שנבדק.

מסקנה: שילוב של שבעה מושבים, סוללה בינונית-גדולה ונפחי מטען מפורטים, בגודל שמצריך בדיקה מעשית.

12. BYD SEAL U DM-i – שלוש גרסאות עם מפרטים שונים מאוד

למי מתאים: למי שמוכן לבחור בין טווח חשמלי ארוך (Comfort) לביצועים (Design). חשוב: גרסת Comfort, ולא Design, היא בעלת הטווח החשמלי הארוך.

נתונים מאושרים:

  • מחיר: Boost – 199,990 ₪; Comfort – 214,990 ₪; Design – 234,990 ₪ (פרסומי יוני–ספטמבר 2026; מחיר Design נבדק בפרסום יוני ולא הוצג במחירון נובמבר רשמי חדש)
  • טווח חשמלי WLTP: Boost – 80 ק”מ; Comfort – 125; Design – 70
  • סוללה: 18.3 קוט”ש ב-Boost וב-Design ו-26.6 קוט”ש ב-Comfort
  • טעינה: AC 11 קילוואט; DC 18 קילוואט בשלוש הגרסאות לפי מפרט היבואן מינואר 2026
  • ביצועים: Comfort ו-Boost – 218 כ”ס, הנעה קדמית, 8.9 שניות ל-100 קמ”ש; Design – 324 כ”ס, הנעה כפולה, 5.9 שניות
  • תא מטען: 450 ליטר עד המדף, 577 עד התקרה, 1,465 בקיפול
  • מידות: אורך 4,775 מ”מ, רוחב 1,890, גובה 1,670, בסיס גלגלים 2,765; שבע כריות אוויר

מה לבדוק: יש גם דגם חשמלי בשם SEAL U EV, ואין לערבב מפרטים ביניהם.

מסקנה: הפער בין הגרסאות הוא הנדסי ולא רק מחירי: Design היא הגרסה בעלת 324 כ”ס והנעה כפולה, ו-Comfort היא בעלת הסוללה הגדולה והטווח המוצהר הארוך. מי שמחפש טווח חשמלי צריך להשוות דווקא את Comfort.

13. Chery TIGGO 9 Pro PHEV – שני דגמים בתוך שם אחד

למי מתאים: למי שמחפש שבעה מושבים וצריך להפריד בין גרסת המחיר ההתחלתי לגרסה ארוכת הטווח.

נתונים מאושרים:

  • מחיר: Luxury (הנעה קדמית) – 217,990 ₪; Noble (הנעה כפולה) – 244,990 ₪; אגרות 2,786 ₪ ו-3,899 ₪ בהתאמה
  • טווח חשמלי WLTP: Luxury – 75 ק”מ; Noble – 148
  • סוללה: 18.3 קוט”ש ב-Luxury ו-34.46 קוט”ש ב-Noble
  • טעינה: AC 6.6 קילוואט בשתיהן; DC – 60 קילוואט ב-Luxury ו-71 קילוואט ב-Noble; טעינה מ-30% ל-80% ב-18 דקות ב-Luxury וב-16.6 דקות ב-Noble
  • ביצועים: Luxury – 8.9 שניות ל-100 קמ”ש; Noble – 5.4 שניות
  • תא מטען: 143 ליטר עם שבעה מושבים, 819 ליטר בקיפול שורה שלישית, 2,065 ליטר בקיפול שורות שנייה ושלישית
  • מידות: אורך 4,810 מ”מ, רוחב 1,925, גובה 1,741, בסיס גלגלים 2,800, מרווח גחון 183; 7 כריות אוויר ב-Luxury ו-10 ב-Noble

מה לבדוק: אסור לכתוב “החל מ-217,990 ₪ עם 148 ק”מ” – הטווח של 148 ק”מ שייך ל-Noble בלבד, שמחירה 244,990 ₪.

מסקנה: הבדל הנדסי משמעותי בין גרסת המחיר ההתחלתי לגרסה ארוכת הטווח. מי שמעוניין בטווח הארוך צריך להשוות לגרסת Noble.

14. JAECOO 8 PHEV – שבעה מושבים וטעינה מהירה בתקציב גבוה יותר

למי מתאים: למי שמחפש שבעה מושבים וטעינה מהירה, בתקציב גבוה יותר מ-MG S9 ומ-TIGGO 8.

נתונים מאושרים:

  • מחיר: Luxury – 229,900 ₪; Limited – 254,900 ₪; אגרות בקמפיין 2,786 ₪ ו-3,899 ₪ בהתאמה
  • טווח חשמלי: 134 ק”מ WLTP
  • סוללה: 34.46 קוט”ש לפי המקור הישראלי
  • טעינה: AC 6.6 קילוואט; DC סביב 70 קילוואט לפי המקור הישראלי
  • ביצועים: הנעה כפולה; 5.8 שניות ל-100 קמ”ש לפי דף ההזמנה הרשמי

מה לבדוק: יש להבחין בין Luxury ל-Limited במפרט האבזור, ולא לייחס אוטומטית כל תוספת לגרסת הבסיס. נפח תא מטען והספק מערכת לא אומתו, ולכן לא פורסמו. מטרת תכנון לחמישה כוכבים אינה תוצאת מבחן ריסוק.

מסקנה: בין דגמי שבעת המושבים, JAECOO 8 ו-TIGGO 9 Pro Noble הם אלה שבהם אושרה סוללה של 34.46 קוט”ש. הדגם מתאים למי שמוכן להגדיל תקציב לעומת MG S9 ו-TIGGO 8 Pro.

15. OMODA 9 PHEV – חמישה מושבים עם סוללה גדולה

למי מתאים: למי שמחפש חמישה מושבים וסוללה גדולה. אין להציג אותו כדגם בן שבעה מושבים בגלל הספרה 9 בשמו.

נתונים מאושרים:

  • מחיר: Harmony – 229,900 ₪; Vision – 244,900 ₪; אגרות 2,786 ₪ ו-3,899 ₪ לפי דף הקמפיין
  • טווח חשמלי: 145 ק”מ WLTP
  • סוללה: 34.46 קוט”ש
  • טעינה: AC 6.6 קילוואט (10%–100% בכ-5.5 שעות); DC 71 קילוואט (30%–80% בכ-25 דקות)
  • ביצועים: הנעה כפולה; 4.9 שניות ל-100 קמ”ש
  • תא מטען: 660 ליטר עד התקרה, 1,783 ליטר בקיפול עד התקרה
  • מידות: אורך 4,775 מ”מ, רוחב 1,920, גובה 1,671, בסיס גלגלים 2,800, מרווח גחון 175; 8 כריות אוויר
  • אחריות: רכב – 6 שנים או 150 אלף ק”מ, סוללה – 8 שנים או 150 אלף ק”מ

מה לבדוק: מקור המפרט הוא פרוספקט ישראלי מדצמבר 2025 המתארח במאגר רכב, ולכן מומלץ לאמת מול מסירת 2026. הספק המערכת לא פורסם כי המקורות בישראל מציגים ערכים לא אחידים.

מסקנה: חלופת חמישה מושבים עם סוללה גדולה, מהירות טעינת DC מפורטת והאצה מוצהרת של 4.9 שניות.

16. Lynk & Co 01 EM-P – מעודכן, לא להתבלבל עם הדגם הישן

למי מתאים: לרוכש שמחפש חמישה מושבים, ויודע להבחין בין הדגם המעודכן לבין 01 הישן.

נתונים מאושרים:

  • מחיר: Pro – 179,900 ₪; Halo – 198,900 ₪ (אגרה 2,786 ₪, מאומתת בדף הדגם)
  • טווח חשמלי: 75 ק”מ, תקן WLTP לפי מקור היבואן
  • סוללה: 17.72 קוט”ש (NCM) לפי המפרט
  • טעינת AC: 6.6 קילוואט
  • ביצועים: 280 כ”ס מערכת, הנעה קדמית, 7.7 שניות ל-100 קמ”ש
  • צריכה משוקללת: 0.9 ליטר ל-100 ק”מ, ו-6.4 ליטר ל-100 ק”מ עם סוללה ריקה לפי המפרט

מה לבדוק: אין להשתמש בהספק 261 כ”ס ובסוללה 17.6 קוט”ש של הדגם הקודם. נפח תא המטען וטעינת DC לא פורסמו.

מסקנה: חלופת חמישה מושבים עם ביצועים מוצהרים טובים יחסית, בתנאי שמוודאים שהמפרט הוא של הדגם המעודכן.

17. Lynk & Co 08 – הטווח החשמלי המוצהר הארוך ביותר ברשימה

למי מתאים: למי שמייחס משקל לטווח חשמלי מוצהר ארוך. אין להבטיח 200 ק”מ בנסיעה בפועל.

נתונים מאושרים:

  • מחיר: Pro – 229,900 ₪ (אגרה 2,786 ₪, סה”כ 232,686 ₪); Halo – 249,900 ₪ (אגרה 3,899 ₪, סה”כ 253,799 ₪)
  • טווח חשמלי: 200 ק”מ WLTP
  • סוללה: 39.6 קוט”ש (NCM)
  • טעינה: AC 11 קילוואט; DC נתמך – 10%–80% ב-33 דקות לפי דף הדגם, ו-30%–80% ב-28 דקות לפי הפרוספקט (שני נתונים שאין לייחס להם אותו טווח אחוזים)
  • ביצועים: 350 כ”ס מערכת, הנעה קדמית, 6.8 שניות ל-100 קמ”ש
  • תא מטען: 545 ליטר, 1,277 ליטר בקיפול
  • מידות: אורך 4,820 מ”מ, רוחב 1,915, גובה 1,685, בסיס גלגלים 2,848
  • אחריות: רכב – 5 שנים או 150 אלף ק”מ; רכיבי ההנעה החשמלית – 8 שנים או 200 אלף ק”מ לפי הפרוספקט

מה לבדוק: יש סתירות אבזור בין דף שיווק לפרוספקט, ולכן אין לייחס חימום, עיסוי ו-Matrix לגרסת Pro בלי אישור (בפרוספקט חלקם מיוחסים ל-Halo בלבד). הספק טעינת DC לא נרשם כאושר.

מסקנה: בנתונים שאושרו, זו הסוללה הגדולה ביותר והטווח החשמלי המוצהר הארוך ביותר ברשימה, במחיר של 229,900 ₪ ומעלה. בשני דגמי הפרימיום (GLC ו-XC90) קיבולת הסוללה לא אושרה, ולכן ההשוואה היא בין הנתונים שפורסמו בלבד.

18. וולוו XC60 T8 Plug-in Hybrid – חלופת פרימיום לחמישה מושבים

למי מתאים: למי שמחפש פרימיום בן חמישה מושבים ומבין שהוא אינו מתחרה במחיר ברכבי הכניסה.

נתונים מאושרים:

  • מחיר: Bright Ultra – 474,900 ₪ (אגרה 5,499 ₪, סה”כ 480,399 ₪)
  • טווח חשמלי: עד 76 ק”מ WLTP לפי הדף הישראלי החי
  • סוללה: 19 קוט”ש נומינליים לפי הדף החי
  • טעינה: 0%–100% בכ-3 שעות, 16 אמפר דו-פאזי לפי הדף
  • הנעה: כפולה
  • תא מטען: 468 ליטר, 950 ליטר בקיפול
  • מידות: אורך 4,708 מ”מ, בסיס גלגלים 2,865

מה לבדוק: הדף הישראלי החי מזוהה באתר גם כשנת דגם 2027, ולכן נדרשת התאמת שנת דגם בין דף המפרט למחירון. עד להכרעה השמטנו הספק ותאוצה, ואין להציגם כמאושרים למלאי 2026. הספקי טעינה לא פורסמו.

מסקנה: פרק פרימיום נפרד. מי שמחפש חיסכון מקסימלי בעלות רכישה לא ימצא כאן מועמד מול רכבים זולים בהרבה.

19. מרצדס GLC 300 e 4MATIC SUV – פרימיום לחמישה מושבים

למי מתאים: לרוכש פרימיום שמחפש חמישה מושבים.

נתונים מאושרים:

  • מחיר: Elite – 559,900 ₪ (סה”כ 565,399 ₪); Elite AMG Line – 599,900 ₪ (סה”כ 605,399 ₪); אגרה 5,499 ₪
  • טווח חשמלי: 119 ק”מ לפי טבלת הנתונים הישראלית (לא 117 ק”מ שמופיעים בקופה)
  • ביצועים: 313 כ”ס מערכת, הנעה כפולה, 6.7 שניות ל-100 קמ”ש לפי פרסום היבואן המקומי
  • בטיחות: 8 כריות אוויר

מה לבדוק: קיבולת הסוללה והספקי הטעינה לא אומתו, ולכן לא פורסמו. תוספות כגון מתלי אוויר והיגוי אחורי אינן אוטומטית סטנדרט בכל גרסה. אין לבלבל בין GLC 300 e ל-GLC חשמלי, והמחיר ההתחלתי של משפחת GLC אינו מחיר ה-PHEV.

מסקנה: הטווח החשמלי המוצהר של 119 ק”מ נמצא בחלק העליון של הרשימה, אך נמוך מזה של Lynk & Co 08 (200), TIGGO 9 Noble (148), OMODA 9 (145), JAECOO 8 (134) ו-BYD SEAL U Comfort (125), והמחיר גבוה בהרבה.

20. וולוו XC90 T8 Plug-in Hybrid – שבעה מושבים בפרק הפרימיום

למי מתאים: למי שמחפש שבעה מושבים ברמת פרימיום.

נתונים מאושרים:

  • מחיר: Ultra Dark / Ultra Bright – 634,900 ₪ (אגרה 5,499 ₪, סה”כ 640,399 ₪)
  • טווח חשמלי: עד 69 ק”מ WLTP בדף הישראלי
  • טעינה: 0%–100% בכ-3 שעות לפי הדף
  • ביצועים: 455 כ”ס, הנעה כפולה, 5.4 שניות ל-100 קמ”ש לפי הדף
  • תא מטען: 298 ליטר כששורה שלישית פתוחה, 650 ליטר כשהיא מקופלת, 1,130 ליטר כששורות אחוריות מקופלות
  • מידות: אורך 4,953 מ”מ, בסיס גלגלים 2,984

מה לבדוק: דף המפרט מכיל שגיאת יחידה בנתון הסוללה (“19 ואט”), ולכן קיבולת הסוללה אינה מאושרת, ואיננו מנחשים אותה. מחיר XC90 B5 הזול יותר אינו מחיר ה-T8. נתוני הנפח הם לפי דף וולוו ואין להשוות אותם אוטומטית לשיטות מדידה של יבואנים אחרים.

מסקנה: אפשרות שבעה מושבים בפרק הפרימיום, ויש לראות בה החלטה שלא נשענת על חיסכון בדלק בלבד.

חמישה מושבים מול שבעה מושבים

בין 20 הדגמים, חמישה בעלי שבעה מושבים: Chery TIGGO 8 Pro, MG S9, Chery TIGGO 9 Pro, JAECOO 8 ווולוו XC90. נפח התא כששבעת המושבים בשימוש נבדל מאוד ביניהם, וכדאי לא להסתפק בנפח הכולל.

דגם מחיר התחלתי (₪) תא מטען עם 7 מושבים (ליטר) בקיפול שורה שלישית (ליטר)
Chery TIGGO 8 Pro 189,990 193 1,179
MG S9 189,888 332 1,026
Chery TIGGO 9 Pro 217,990 143 819
JAECOO 8 229,900 לא אומת לא אומת
וולוו XC90 T8 634,900 298 (שורה שלישית פתוחה) 650

הערה: נפחי המטען נמדדים בשיטות שונות אצל יבואנים שונים, ולכן ההשוואה אינה מדויקת. כמו כן, לא ביצענו מבחן ישיבה של שבעה מבוגרים, ולכן איננו קובעים עד כמה השורה השלישית נוחה למבוגרים. מנגד, דגם בעל חמישה מושבים כמו SEALION 5 אינו הופך לשבעה מושבים בשל גודלו.

טעינה: מה חשוב להבין לפני הרכישה

קילוואט הוא הספק; קוט”ש הוא אנרגיה. סוללה של 34.46 קוט”ש מכילה יותר אנרגיה מסוללה של 18.3 קוט”ש, והספק טעינה של 71 קילוואט הוא קצב. לכן זמן טעינה תקין חייב לכלול אחוזי התחלה וסיום, ובטעינת DC כך מציינים, למשל, “30%–80% בכ-25 דקות”.

הנתונים שאספנו מראים שפער הטעינה בין הדגמים גדול: חלקם מציעים DC של כ-18 קילוואט בלבד (BYD SEAL U), אחרים 40–42.6 קילוואט (TIGGO 7 Pro, TIGGO 8 Pro, OMODA 7), ואחרים 60–71 קילוואט (STARRAY ULTRA, TIGGO 9 Pro, OMODA 9, JAECOO 8 בקירוב). בכמה דגמים לא פורסם הספק DC כלל, ואין לראות בהיעדר הנתון היעדר פיצ’ר.

דגם טעינת DC שפורסמה זמן שפורסם
BYD SEAL U DM-i 18 קילוואט —
Geely STARRAY (PRO/TECH) 30 קילוואט 30%–80% בכ-20 דקות
Chery TIGGO 8 Pro, OMODA 7 40 קילוואט —
Chery TIGGO 7 Pro 42.6 קילוואט —
Geely STARRAY ULTRA 60 קילוואט 30%–80% בכ-16 דקות
Chery TIGGO 9 Pro Luxury 60 קילוואט 30%–80% בכ-18 דקות
JAECOO 8 סביב 70 קילוואט —
Chery TIGGO 9 Pro Noble 71 קילוואט 30%–80% בכ-16.6 דקות
OMODA 9 71 קילוואט 30%–80% בכ-25 דקות
Lynk & Co 08 נתמך (ההספק לא אושר) 10%–80% ב-33 דקות (דף הדגם) / 30%–80% ב-28 דקות (פרוספקט)

טעינה ביתית (AC) מוצגת בנתונים בין 3.3 קילוואט (MAGE, SEALION 5) ל-11 קילוואט (MG S9, BYD SEAL U, Lynk & Co 08). לדוגמה, ב-OMODA 9 נמסר שטעינת AC מ-10% ל-100% אורכת כ-5.5 שעות, וב-XC60 ו-XC90 נמסר 0%–100% בכ-3 שעות בדף וולוו. בשני סוגי הרכבים אלו מספרים לפי הדף של היבואן, ואינם הבטחה לתנאי הטעינה אצלכם.

פרק הפרימיום: וולוו ומרצדס

שלושה דגמים נמצאים בטווח מחירים אחר לגמרי: XC60 T8 (474,900 ₪), GLC 300 e (559,900–599,900 ₪) ו-XC90 T8 (634,900 ₪). הם אינם מתחרים במחיר ברכבי הכניסה, והמחיר הגבוה אינו מוצדק רק בחיסכון בדלק. עבור מי שמתאים לו פרימיום, ההבדלים נמצאים בנתונים שאושרו: XC60 מציע עד 76 ק”מ חשמליים וסוללה של 19 קוט”ש לפי הדף החי, GLC מציין 119 ק”מ חשמליים לפי הטבלה הישראלית, ו-XC90 מציע שבעה מושבים עם טווח של עד 69 ק”מ.

מתודולוגיה: מה זה מדריך וממה הוא לא מורכב

  • המדריך מבוסס על מפרטים ומחירונים שפורסמו בישראל עד 7 בנובמבר 2026, ולא על מבחן נהיגה השוואתי שלנו. איננו טוענים לניסיון נהיגה משלנו.
  • המחירים הם מחירוני יבואן ומקורות רכב ישראליים, כולל מע”מ. אגרת רישוי מופיעה רק כשפורסמה; לא חישבנו אגרה חסרה, ולא הצגנו מחיר עסקת אפס ק”מ כמחירון.
  • הטווחים הם נתוני מעבדה מוצהרים, ולא טווח אמיתי. לא ייצרנו “טווח אמיתי” באמצעות הפחתת אחוז קבוע.
  • במקרים שבהם המקורות סותרים (למשל טווח BYD SEAL 5 וגרסת Design של SEALION 5), השמטנו את המספר. חיבור אריתמטי של הספקי מנועים לא הוצג כהספק מערכת.
  • המדריך אינו מכריז על “הכי בטוח”, “הכי אמין” או “הכי משתלם”, אינו כולל דירוג מכירות או ציון משוקלל, ואינו מציג רמת אבזור בטיחות ישראלית כציון NCAP. כריות האוויר שצוינו הן נתוני אבזור.
  • היעדר נתון במדריך (למשל תנאי אחריות או פיצ’ר) אינו אומר שהם לא קיימים. פרטי האחריות מופיעים רק במקום שבו פורסמו.
  • הסדר במדריך הוא לפי טווח מחירים ולא לפי איכות. מחירים, גרסאות וזמינות עשויים להשתנות לקראת 2027 ובמהלכה.
  • Chery ARRIZO 8 הוחלפה ברשימה בדגם Dongfeng MAGE, כי דף היבואן שלה מציין “הדגם אינו במלאי” והיא אינה מופיעה במחירון החי שנקרא.

שאלות נפוצות

מהו רכב פלאגין הייבריד (PHEV)?

רכב עם מנוע בנזין ומנוע חשמלי וסוללה שאפשר להטעין בחיבור לחשמל, כפי שמופיע בנתונים שציינו לכל דגם (טעינת AC ו-DC). הטווח החשמלי המוצהר הוא מה שהרכב יכול לנסוע על סוללה בלבד לפי נתוני המעבדה.

איזה דגם בעל הטווח החשמלי המוצהר הארוך ביותר?

בין הדגמים שבדקנו, Lynk & Co 08 עם 200 ק”מ מוצהרים לפי WLTP. אחריו TIGGO 9 Pro Noble (148 ק”מ) ו-OMODA 9 (145 ק”מ). אלה נתוני מעבדה ולא הבטחה לנסיעה בפועל.

איזה פלאגין עם שבעה מושבים הכי זול ברשימה?

לפי המחירונים שאספנו, MG S9 (189,888 ₪ ב-Comfort) ו-Chery TIGGO 8 Pro (189,990 ₪ ב-Comfort) הם שני דגמי שבעת המושבים בעלי מחיר ההתחלה הנמוך ביותר. יש להשוות גם את נפח התא כששבעת המושבים בשימוש.

מה ההבדל בין קילוואט לקוט”ש?

קילוואט הוא הספק, כלומר קצב הטעינה; קוט”ש הוא אנרגיה, כלומר גודל הסוללה. זמן טעינה תקין צריך לציין אחוזי התחלה וסיום.

האם המחירים כוללים אגרה?

רק אם נכתב כך במפורש בטבלה או בפרק הדגם. במקרים שבהם צוינה אגרה הוצגו גם האגרה וגם הסכום הכולל.

האם המדריך מבוסס על נסיעות מבחן?

לא. המדריך מבוסס על מפרטים ומחירונים שפורסמו. חומר מבחן חיצוני, אם הוזכר, יוחס למפרסם המקורי.

מקורות